Zielone pogrzeby

Jak dotąd za najbardziej przyjazną środowisku, uważano kremację, jednak powoli rodzi się nowa koncepcja ekologicznych pochówków – zielone pogrzeby.

Naturalną konsekwencją dzisiejszej eko-świadomości, wpływającej na styl życia, filozofię czy zachowania jest postawa konsumentów, wpływająca na proces podejmowania decyzji wobec zorientowanych na ochronę środowiska, produktów i usług. Czy nowoczesne społeczeństwo może pozwolić na istnienie niszy, w której nadal hołdowana jest nieekologiczna tradycja? Nowa fala zachowań i postaw nie omija żadnej z dziedzin życia doczesnego i powoli wymusza zmiany w jednej z najstarszych branż – branży pogrzebowej.
Jak dotąd za najbardziej przyjazną środowisku, uważano kremację ale w związku z procesem spalania, emisją gazów i spalin oraz zużywania ogromnych ilości energii wydaje się, że przestaje ona być najbardziej ekologiczną opcją. Powoli alternatywą, dla niej, staje się  koncepcja zielonych pogrzebów. Koncepcja prosta i naturalna polegająca na zwróceniu ziemi tego, co z niej powstało – to recykling do nowego życia.
Zielone pogrzeby stają się alternatywą dla kremacji i tradycyjnego pochówku. Na rynku pojawia się coraz większy asortyment ekologicznych produktów oferowanych na ostatnią posługę. Zielone pogrzeby będą coraz popularniejsze w Polsce, jako wybór naszej eko-świadomości.
Pomysł zielonych pogrzebów ( green funeral ) narodził się w Wielkiej Brytanii i szybko trafił za ocean i resztę starego kontynentu, gdzie zyskuje coraz to więcej zwolenników. Podobnie jak w przypadku wszystkich „eko” koncepcji, zielony pogrzeb oznacza praktykowanie ekologicznych zachowań jak i korzystanie z towarów przyjaznych dla środowiska. Koncepcja obejmuje domy pogrzebowe, producentów akcesoriów pogrzebowych oraz pochówki. Dzisiaj zakłady świadczące usługi pogrzebowe mają możliwość przyjęcia zielonych praktyk w celu zaspokojenia potrzeb rodzin, którym służą.
Zielone pogrzeby mogą obejmować wszystkie czynności związane z ostatnią posługą, począwszy od wyboru trumny, urny, ubrania, kwiatów, aż po oferty przemysłu kamieniarskiego. Dziś mamy możliwość wyboru między tradycyjnymi towarami, a produktami powstałymi z procesów recyklingowych czy wytworzonych na bazie naturalnych surowców takich jak glina czy wiklina.  Powoli, ale sukcesywnie rozwija się przemysł biodegradowalnych ubrań czy trumien.
Do niedawna, nie było opcji skorzystania z pogrzebów przyjaznych dla środowiska. W koncepcji zielonych pogrzebów, ciało zmarłego chowane jest bez balsamowania w biodegradowalnym ubraniu w otoczeniu przyrody. Wszystkie wykorzystywane trumny muszą być nietoksyczne, nielakierowane, pozbawione jakichkolwiek metalowych czy plastikowych ozdób. Tradycyjne nagrobki zastępowane zostają przez różnego kształtu kamienie, rośliny lub drzewa służące jako oznaczenie grobu.
Na zachodzie istnieją już pierwsze zielone cmentarze, gdzie zmarli spoczywają w otoczeniu kwiatów i drzew. Nie ma na nich przytłaczających grobowców, marmurowych nagrobków, pomników i posągów, tam nikt nie afiszuje się wielkością, bogactwem czy wiarą. Czy nie przyjemniej odwiedzać i wspominać zmarłych wśród szumiących drzew w otoczeniu kwiatów i ptaków z dala od miejskiego zgiełku, połyskujących w słońcu, wyrwanych matce ziemi bloków marmuru na wystawach ludzkiej próżności.
Czy rynek pogrzebowy ulegnie proekologicznym tendencjom ?To nie jest pytanie do branży pogrzebowej w Polsce, to pytanie do nas, czy jesteśmy gotowi zmienić przyzwyczajenia i poszerzyć naszą ofertę dla środowiska?Już od dawna, sortujemy śmieci, butelki, nie kupujemy niedegradowalnych towarów. Nastała pora na kolejny krok w przód w naszej eko-świadomości.
Przyłączmy się do koncepcji zielonych pogrzebów i wywrzyjmy nacisk na kolejną z branż, wymuszając na niej ekologiczną odpowiedzialność i postępowanie na rzecz naszej planety.