Ekologiczny pogrzeb w trumnie z wikliny.

W ciągu ostatniego roku w Hiszpanii znacznie wzrosła produkcja i sprzedaż ekologicznych trumien. Coraz więcej osób decyduje się na trumny i urny z biodegradowalnych materiałów, które sprzyjają ochronie środowiska. 

– Biodegradowalne trumny i urny, które przyspieszają rozkład ciała i same poddają się szybszemu recyklingowi, stają się coraz bardziej popularne w naszym kraju. Kwestie ochrony środowiska doszły już do branży pogrzebowej i dają nowe alternatywy dla pochowku. Nawet po śmierci nie musimy żegnać się z naszymi ideami – powiedział w wywiadzie dla dziennika „20 Minutos” Ricardo Diaz Marin z produkującej takie trumny firmy Maderon Ecowood Logic. 

Trumny biodegradowalne z „alternatywnego drewna” wykonane są z pasty z łupin migdałowych i żywicy naturalnej mieszanych pod wysokim ciśnieniem i w wysokich temperaturach. 

Według Ricardo Diaz Marina wśród Hiszpanów coraz bardziej popularne staja się również trumny z wikliny. Są one „wyjątkowo estetyczne i eleganckie, i w 100 proc. ulegają biodegradacji”. 

Według danych Maderon Ecowood Logic w Hiszpanii wzrosła również sprzedaż ekotrumien wykonanych ze skompresowanego papieru. Kosztują one o połowę mniej niż te drewniane, a do tego w procesie kremacji palą się o pół godziny krócej. Trumny z biotektury poddają się samoistnemu recyklingowi i naturalnie się rozkładają. Dostępne są w wielu kolorach, a swym kształtem przypominają futurystyczną łódź podwodną. Najbardziej popularne są modele z innowacyjnym designem – można zamówić trumnę w barwach wiosennej łąki albo samemu wybrać sobie logo. 

Według pierwszego producenta ekotrumien, Argentyńczyka Mauricio Kalinova, rozkładają się one w glebie w ciągu 150 godzin. Dla wszystkich rodzin, które dbają o środowisko, oferta ekopogrzebu może być również powiększona o użycie ekologicznego karawanu – przykładowo na cmentarzu Parc de Roques Blanques Papiol w Barcelonie wykorzystywane są już tylko samochody elektryczne. 

Z Barcelony Zuzanna Bukłaha (PAP) 

zubu/ zab/

Wydanie internetowe: PAP